Apla – w branży poligraficznej to nic innego jak zadrukowanie arkusza papieru jednolitym kolorem. Może być to kolor złożony z kolorystyki CMYK lub z palety Panton. Trzeba zaznaczyć, że druk jednego koloru Apli z kolorystyki CMYK są często sprawdzianem technologiczno-jakościowym dla maszyny i jej operatora.
Bigowanie – mówiąc kolokwialnie jest to zagniatanie papieru przez bigę. A biga to metalowa listwa zaokrąglona na grzbiecie. Ten proces wykonuje w przypadku surowca o gramaturze wyższej niż 170g. Ma na celu ułatwienie zaginania surowca i ograniczanie jego pękania.
Blacha – w poligrafii profesjonalnie zwana matrycą CTP. Służy do powielania (wykonania odbitek) danej pracy w maszynie offsetowej.
CMYK – Inna nazwa tej palety kolorów to barwy procesowe lub triadowe. Nazwa nawiązuje do nazwy kolorów w języku angielskim, z wyłączeniem ostatniej literki . Cyan – jasnoniebieski, Magenta – różowy, Yellow – żółty, K – Black. CMYK jest także przestrzenią kolorów dla grafików przygotowujących prace dla drukarni offsetowej. Musimy przypomnieć, iż drukarnia offsetowa nie przyjmie pliku graficznego którego przestrzeń kolorystyczna jest inna niż CMYK
Custom publishing – czym jest Custom Publishing ? Mianowicie dostarczaniem potencjalnym klientom (odbiorcy) materiałów marketingowy – reklamowych w celu zdobycia nowego klienta. Inną ważną cechą Custom Publishingu jest także budowanie lojalności i wzmocnienia marki na rynku krajowym lub zagranicznym. Proces ten najczęściej powierzany jest firmą zewnętrznym..
Densytometr – profesjonalne urządzenie które zajmuje się mierzeniem gęstości optycznej w świetle odbitym lub przepuszczonym.
DTP – jest to elektroniczna forma przygotowania plików do druku. Forma ta uwzględnia procesy druku i późniejszej obórki surowca.
Druk – to nieskomplikowany proces przenoszenia obrazu z formy drukowej poprzesz cylinder pośredni na podłoże drukowa. W przypadku druku offsetowego tym podłożem jest papier.
EPS – format pliku wywodzący się z firmy Adobe System inc. zapisany w języku PostScript. Może zawiera krzywe, fonty lub mape bitowe.
Falcowanie – kolejny proces poligraficzny który polega na łamaniu kartki papieru. Falcerka bo tak nazywa się maszyna ów proces wykonujący, wyposażona jest w kasety które „połykają papier” i przełamują arkusz papieru na środku lub innym miejscu za pomocą równoległych walców. Miejsce złożenia arkusza lub ulotki staje się krawędzią.
Foliowanie (laminowanie) – Foliowanie inaczej zwane laminowaniem jest działaniem mechanicznym które polega na nałożeniu i dociśnięciu foli do arkusza. Jeden z cylindrów jest cylindrem grzewczym a drugi dociskowym. Folia pod wpływem temperatury uwalnia klej i w ten sposób dokleja się do arkusza. Laminowanie można wykonać jednostronnie lub dwustronnie. Folia bardzo dobrze zabezpiecza druk przed ścieraniem. Folie jakie występują to folia Błysk, Mat, Soft – inaczej zwana Aksamitną lub Nierysująca.
Grafika wektorowa – grafika wektorowa jest to grafika stworzona za pomocą wektorów matematycznych. To znaczy, że obiekt opisywany jest za pomocą formuł i dzięki temu nie traci swojej jakości po powiększeniu lub zmniejszeniu. W grafice wektorowej występują odcinki, proste, krzywe, wielokąty itd.. Oczywiście każdemu z obiektów możemy nadać kolor, grubość linii lub wypełnienie.
Gramatura papieru – jest to masa arkusza wyrażona w gramach na m2. W pewnym stopniu im wyższa gramatura tym grubszy papier.
Impozycja – aby wydrukować zlecenie musimy w pierwszej kolejności ułożyć plik na matrycy do druku i ten proces nazywa się impozycją. Impozycja zawiera także różne istotne elementy i oznaczenia które ułatwiają druk i dalszą obróbkę introligatorską danego produktu.
ISBN – W rozwinięciu International Standard Book Number – czyli niepowtarzalny 13 cyfrowy numer identyfikujący książkę. W Polsce jest nadawany i rejestrowany poprzez Bibliotekę Narodową.
ISSN – Symbol składający się z 8 cyfr, identyfikujący wydawnictwo ciągłe np: czasopismo. Tak samo jak numer ISBN , numer ISSN jet nadawane i rejestrowane przez Bibliotekę Narodowa.
Kaszerowanie – Jest to prosty proces który polega na oklejaniu jednego surowca drugim. W roli głównego – bazowego surowca występuje tektura introligatorska 1-3mm ( jak w przypadku puzzli, czy stendów), tektura 3 warstwowa mikrofala 1,6mm najczęściej stosowana w opakowaniach lub beermat (stosowany w podkładkach piwnych). A materiałem którym oklejamy jest najczęściej kreda 170g. Istnieje również możliwość skaszerowania dwóch kartonów lity 250g aby uzyskać karton o gramaturze 500g.
Makieta – Wzór wykonany jako wzorzec dla zleconej publikacji potrzebny w procesie falcowania.
Mora – Najczęściej spotykanym problemem podczas procesu druku jest Mora. Czym ona jest ? Otóż czasem na arkuszu drukarskim wystąpi niekorzystny układ prążków który powstaje w skutek nałożenia się dwóch siatek. Aby taki efekt zminimalizować , raster obraca się względem siebie o pewien odpowiedni kąt
Narząd – Aby nasza maszyna offsetowa rozpoczęła druk, potrzebujemy kilka kroków przygotowawczych. Pierwszy z nich to zamontowanie płyt ctp. Drugim ważnym krokiem są spasowanie 4 kolorów CMYK. A ostatnim wydruki próbne dla sprawdzenia odpowiedniego nasycenia kolorów. I te 3 kroki to narząd lub potocznie przyrząd.
Oprawa introligatorska – Po wydrukowaniu arkuszy danej książki lub czasopisma pozostaje nam połączyć arkusze w jednolitą całość. Ten proces nazywamy własnie oprawa introligatorską. W proces ten wchodzi falcowanie, zbieranie, klejenie i cięcie na trójnożu. Wyróżniamy kilka najczęściej stosowanych opraw. Zeszytowa – oprawa drutem, klejona klejem hotmelt lub PUR lub klejona wzmocniona nićmi.
Pantone – Drugim najpopularniejszym systemem barw oprócz CMYK jest PANTONE. Kolory w tym systemie są opisane numerami. Kolory z palety Pantone nie zawsze mają odwzorowanie w systemach CMYK i RGB
Paser – Puszczając prace do druku operator maszyny musi spasować kolorystykę CMYK. Aby to zrobić na arkuszu operator CTP nanosi tak zwane pasery. Są to kółeczka z krzyżykiem które drukarz musi wykorzystać do spasowania każdego kolejnego koloru. Po wydrukowaniu pracy paser zostają odcięte.
PDF – Najczęściej stosowany format plików w druku offsetowym. Stworzony przez firmę Adobe System format pdf może zawierać 1 stronę a nawet cała publikację.
Poligrafia – Jest to jedna z form techniki polegająca na wytwarzaniu druku. W dzisiejszych czasach przybrała ona już formę przemysłową. Poligrafia zajmuje się także etapem przygotowania i opracowania form ( wzorców drukowych) do późniejszego ich drukowania. Wszystkie wydruki kierowane są do masowego odbiorcy lub innej instytucji. Poligrafia z greckiego oznacza „wielokrotne pisanie”
Proof – Jeśli nie jesteśmy pewni jak wyjdzie nasz projekt, zalecalibyśmy wykonać proofa certyfikowanego. Proof ten jest wykonywany na specjalnie skalibrowanej maszynie cyfrowej naśladującej raster poligraficzny. Taki wydruk jest narzędziem stanowiącym wzór kolorystyczny. Jednak pamiętajmy że zgodność oscyluje w około 90%..
Raster – obraz składający się z jednotonalnych kropek
Rozbawienie – inaczej możemy napisać separacja lub wyciąg barwny. Jest to konwersja danych graficznych kompozytowych jakiegoś elementu graficznego który ma przypisane łącznie wartości w jakimś modelu barwnym np CMYK lub RGB. Po separacji uzyskujemy poszczególne kolory barwne C,M,Y,K w skali szarości.. Tak rozseparowany obraz jest następnie ripowany i wypalany na płytach CTP
Składka – Arkusz który zostaje wydrukowany, następnie jest składany jednokrotnie lub wielokrotnie do pożądanego formatu – tym własnie jest składka.
Spad – Na arkuszu drukarskim nasza praca dzieli się na format netto i format brutto. Formatem netto nazywamy obszar który ma finalnie zostać odebrany przez klienta. Format brutto to obszar na arkuszu który ma zostać odcięty i profesjonalnie nazywamy go „spad” Spady stosuje aby w miejscu cięcia nie „świecił” nam biały kolor
Sztancowanie – Jeśli maszyna drukarska wydrukuje teczki ofertowe lub opakowania, naturalną rzeczą jest, iż nie jesteśmy w stanie pokroić ich na gilotynie. Dlatego też musimy zamówić specjalną matrycę zwaną wykrojnikiem i pracę wysztancować na maszynie zwanej sztanc-tyglem. W matrycy umieszczone są noże introligatorskie które wycinają z danego surowca teczkę, opakowanie lub torbę papierowa. Sztancowanie jest możliwe dzięki wykrojnikowi i dużemu docisku który generuje maszyna. Oprócz noży tnących występują również noże perforujące – dziurkujące lub bigujące czyli zagniatające.
Tinta – delikatne pokrycie kolorem arkusza to Tinta. Jest to przeciwieństwo Apli.
Użytek – Maszyny drukarskie występują w dużych format jak np B1 czy A1.. I dlatego też jeśli nasza praca jest niewielka to z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że na 1 arkuszu znajdzie się jej kilka sztuk czyli użytków
Znaczniki cięcia – Graficzne zaznaczenie miejsca które należy odciąć. Znaczniki na arkuszu kształtują nam format docelowy NETTO
Wzornik kolorów – W druku offsetowym występuję wzornik kolorów. Jednak nie jest to wzornik barwy CMYKA tylko kolorów PANTONE. Wzronik to zadrukowane próbki papieru które służą drukarzowi do odwzorowania konkretnego koloru farby. Wzornik kolorystyczny będzie także pomocny grafikowi aby mógł skonfrontować kolorystykę wyświetlaną na ekranie monitora z kolorystyką ze wzornika.