main_image2
--

Aby realizacja zlecenia przebiegła sprawnie, a efekt końcowy spełniał wszelkie oczekiwania, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie plików do druku. O czym należy więc pamiętać przed przesłaniem materiałów? 

Odpowiednie parametry plików

Przede wszystkim istotny jest format – powinno się zastosować PDF z liniami cięcia, a także kolory CMYK (i ewentualnie dodatkowe – Pantone). Jest to istotne, ponieważ np. format RGB wpłynie na niskie nasycenie barw w wydruku, co pogorszy walory wizualne.

Należy również poszerzyć dokument z każdej strony o 3 mm ze względu na spady oraz zadbać o to, aby minimalna odległość tekstu od krawędzi wynosiła 5 mm. Sprawia to, że możliwe jest uniknięcie przycięcia przez maszynę znaków podczas docinania. Najmniejszy dopuszczalny rozmiar czcionki w pliku to 6 pkt.   

Przygotowanie do druku

Najmniejsza dopuszczalna wartość grubości linii to 0,3 pt. W przypadku wykonania w kontrze lub z zastosowaniem więcej niż jednego koloru nie zaleca się, by wartość była niższa niż 0,75 pt. Grafiki zaś powinny mieć co najmniej 300 dpi, a w przypadku czarno-białych konieczne są odcienie szarości.

Innym istotnym czynnikiem jest przygotowanie tekstu, który w przypadku czarnego wydruku musi mieć wartość 100% – K. Czarna apla może mieć nafarbienie na poziomie max. 300%, aby uniknąć efektu m.in. pofalowania arkuszy. Ponadto tekst musi znajdować się na najwyższej warstwie pliku, a przy sztancowaniu wykrojnik powinien być nałożony na dokument jako kolor dodatkowy z możliwością overprintu lub w osobnym pliku. Generując PDF należy wybrać najwyższą jakość i nie załączać profilu ICC. W przypadku przygotowania wielostronicowych dokumentów zalecenia te należy zastosować na każdej stronie. 

Dostarczenie materiałów cyfrowych

Można je przesłać za pośrednictwem Internetu (skopiować na serwer ftp) bądź przynieść przygotowane na dysku przenośnym, np. CD lub USB Flash. Login i hasło do ftp’a udostępniane są przez pracownika .

Zachęcamy więc do skorzystania z oferty drukarni, a w przypadku pytań – do kontaktu z nami w celu rozwiania wątpliwości.