main_image2
--

Cechy tektury falistej:

Tektura falista to surowiec złożony z dwóch lub więcej warstw. Materiałem jest brązowa tektura zbudowana między innymi z pulpy celulozowej. Zawsze jedna lub więcej warstw jest zbudowana na zasadzie harmonijki, co sprawia że materiał jest sprężysty. Tektura falista to materiał stosunkowo lekki a zarazem bardzo wytrzymały. Ma on bardzo szerokie zastosowanie w gospodarce i handlu.

Historia tektury falistej:

Pierwsza produkcja tektury odbyła się w Anglii w roku 1856 roku, wykonana przez dwóch przedsiębiorców Edwarda G Healy i Edwarda E Allen. Produkcja odbyła się na stosunkowo prostej maszynie produkującej pofalowany papier. Było to możliwe dzięki zastosowaniu dwóch karbowanych rolek, przez które przepuszczano papier.  W tamtym czasie tektura miała nie wiele wspólnego z przemysłem. Była używana jako wypełniacz lub usztywniacz stroju czy kapeluszy. Odnalezienie jej sensownego zastosowania odbyło się w Nowym Jorku przez Alberta Jonse.

Albert Jones jako przedsiębiorca produkujący szklane butelki i lampy naftowe poszukiwał materiału ochronnego i lekkiego. Tektura spełniała oba te wymogi. W 1871 roku uzyskał patent na zastosowanie papieru falistego do zawijania kruchych przedmiotów.  Dlatego właśnie, jego uważa się za wynalazcę tektury falistej.  Ciekawostką jest, iż w swoją pierwszą maszynę do produkcji tektury zbudował z przefrezowanych luf starych dział wojennych z wojny secesyjnej.

W roku 1874 Amerykanin Olivier Long wprowadził ulepszenie które polegało na podklejaniu papieru pofalowanego papierem gładkim. I tak powstała tektura 2 warstwowa.

Jak powstaje?

Tektura falista powstaje na specjalnej maszynie zwanej tekturnicą. Ta nieprzeciętnie długa maszyna może mieć nawet 150 metrów długości. A na czym polega jej produkcja? Otóż produkcja polega na łączeniu naprzemiennie ze sobą dwóch rodzaju papieru. Papieru pofalowanego i papieru płaskiego. Papier na warstwę pofalowaną formułuje się za pomocą walów ryflujących i taki papier nazywamy fluting. Ich zadaniem jest nadać odpowiedni kształt i rodzaj pożądanej fali.

Aby złączyć warstwę pofalowaną z warstwą prostą w tym przypadku – linerem, stosuje się klej skrobiowy. Po tym etapie powstają nam pierwsze dwie warstwy tektury. Taki proces możemy powielać wielokrotnie.

Gdy uzyskamy już pożądaną ilość warstw tektury , materiał przechodzi do etapu suszenia. W tym etapie pozbywamy się nadmiaru wody, wilgoci i utrwalamy połączenie między warstwami.

Ostatni etap to cięcie arkusza na pożądany format.

Fala w tekturze.

Przyglądając się z bliska tekturze zobaczymy że kanały między harmonijką mają jeden kierunek i są do siebie równoległe – to właśnie jest fala w tekturze. Czy to istotne i do czego potrzebne?

W większości przypadków ma to znaczenie do którego boku fala jest równoległa. Wyobraźmy sobie wykrojnik czyli matryce, która wycina opakowanie lub owijkę, jak to poniżej:

Na rysunku mamy zaznaczone bigi. To te proste linie które mają za zadanie zgniatać materiał i powodować aby się w danym miejscu zaginał. Bigi w przeciwieństwie do noży poligraficznych mają okrągłe zakończenie.

W sytuacji wycinania takim wykrojnikiem tektury która ma fala równoległą do big na wykrojniku – zaistniał by problem składania mikrofali. Dlatego zamawiają tekturę zawsze trzeba mieć na uwadze które bigą są dla nas istotniejsze, aby opakowanie składało się bez przeszkód.

Rodzaje Tektury Falistej

Fala E

Najpopularniejsza fala w handlu i naszej ofercie. Możemy śmiało ją polecić do produktów od wielkości smartphone do wielkości garnka w kuchni. Jednak należy pamiętać aby przedmiot nie przekraczał 3-4 kg.. Jej grubość wacha w okolicy 1,6mm grubości a gramatura tej tektury zwanej również, najczęściej mikrofalą to około 350g. W przypadku produktu którego masa przekracza 5kg zalecalibyśmy już tekturę zwaną Fala B