main_image2
--

1. Odciąganie

Pojawienie się jakichkolwiek nieprawidłowości w procesie drukowania może nie tylko utrudnić wykonanie realizacji, ale też negatywnie wpłynąć na jej jakość. Warto więc wiedzieć, jakie są problemy w druku offsetowym i znać sposoby ich eliminowania. W pierwszej kolejności skupimy się na odciąganiu – omówimy przyczyny występowania takiego stanu rzeczy, a także wskażemy metody, dzięki którym można zapobiec pojawieniu się tego błędu.

Odciąganie świeżego tuszu polega na przebijaniu farby na pozostałe arkusze – dolne przekazują preparat na górne. Przyczyny występowania tego efektu w druku offsetowym to:

Zbyt duża ilość tuszu na papierze cechującym się zmniejszoną chłonnością

Wśród sposobów eliminowania odciągania można wyróżnić stosowanie standardowego podawania farby, dodawanie do farby specjalnego środka pomocniczego, korzystanie z proszkowania wydruków oraz regulowanie układania arkuszy.

Zbyt wysoki stos w wykładaniu

W takiej sytuacji zbyt duży ciężar papieru wyciska poduszkę powietrzną spomiędzy arkuszy. Najlepszy sposób na eliminowanie tego problemu w druku offsetowym to drukowanie na niższy stos i zastosowanie proszkowania.

Wadliwa regulacja wykładania

Problem ten pojawia się zwłaszcza w przypadku ciężkich kartonów. Wówczas należy zmniejszyć wysokość spadania i wyregulować moment otwierania łapek. Arkusz powinien spadać ciasno w wykładanie, by zapobiec odciąganiu.

Zła płaskorównoległość podłoża drukowego

Można sobie z tym poradzić, wybierając lepszej jakości papier, w którym nie pojawią się pofalowane brzegi.

Naładowanie elektrostatyczne arkuszy

Problem ten również może wpływać negatywnie a jakość druku offsetowego. Sposobem eliminowania tego efektu jest stosowanie mniejszych i bardziej rozluźnionych stosów papieru.

Jak widać, do odciągania mogą prowadzić różnorodne czynniki. Warto zatem wiedzieć, że możliwe jest zniwelowanie tego efektu. Po więcej praktycznych wskazówek na temat eliminowania problemów w druku offsetowym zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu.

2. Ścieranie farby

Podczas pozyskiwania wydruków można napotkać różnego rodzaju trudności, które negatywnie wpłyną na estetykę realizacji – warto więc wiedzieć, jak można sobie z nimi radzić. Wyróżnia się liczne problemy w druku offsetowym i sposoby ich eliminowania, a dziś skupimy się na jednym z nich, jakim jest ścieranie farby. Przyjrzyjmy się więc bliżej przyczynom takiego stanu rzeczy i metodom jego niwelowania

Zbyt mocno rozcieńczona farba

Jedną z przyczyn prowadzących do ścierania farby z papieru może być nadmierne rozcieńczenie preparatu, prowadzące do problemów w druku offsetowym. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy płynny składnik (czyli spoiwo) ma możliwość zbyt szybkiego i intensywnego wsiąkania w podłoże. Można wówczas zaobserwować brak związania z pigmentem na powierzchni. Sposobem eliminowania tego błędu jest związanie pigmentów z podłożem poprzez nadruk z użyciem spoiwa lub olejowego lakieru drukowego.

Źle klejony papier

Ścieranie farby może być spowodowane także nieprawidłowo klejonym papierem, który będzie cechować się nadmierną chłonnością. Wówczas druk offsetowy straci na jakości. Podobnie jak w przypadku poprzedniego problemu, tutaj również dochodzi do zbyt szybkiego wsiąkania tuszu w papier i braku związania pigmentu ze spoiwem. Takie podłoże powinno być nadrukowane olejowym lakierem drukowym. Ze względu na stosowanie farby utrwalanej natlenianiem, poddruk może utrudniać wsiąkanie preparatu. Jeżeli nakład jest gotowy, sposobem eliminowania takiego problemu w druku offsetowym może okazać się nadrukowanie spoiwa, zastosowanie pasty nadrukowej lub polakierowanie olejowym lakierem drukowym cechującym się wysokim połyskiem.

Za mało spoiwa w farbie

Efekt ścierania może być także spowodowany zbyt małą ilością spoiwa w preparacie wykorzystywanym w druku offsetowym. Sposób wyeliminowania tego problemu jest bardzo prosty – wystarczy dodać do farby spoiwa lub zastosować nadruk spoiwem. Wówczas można liczyć na poprawę efektu wizualnego realizacji, w której do tej pory pojawiały się trudności związane ze ścieraniem prowadzącym do obniżenia estetyki i czytelności wydruków.

Odpychanie farby

Do pogorszenia jakości realizacji i jej czytelności efektu mogą prowadzić rozmaite czynniki związane m.in. z jakością preparatów lub rodzajem papieru, ale nie tylko. Jednym z problemów, jakie mogą pojawić się w druku offsetowym, jest odpychanie farby. Warto wiedzieć, że możliwe jest wyeliminowanie tego błędu, aby uniknąć nieestetycznego efektu.

Powody odpychania farby w druku offsetowym

Przyczyną występowania tego problemu jest zbyt mocne wysychanie farby podstawowej oraz zbyt twarda warstewka farby. Odpychanie nadrukowywanego preparatu przez wcześniej nałożony ma miejsce wówczas, gdy nadrukowana wcześniej warstwa nie przyjmuje kolejnej warstewki tuszu, ponieważ za mocno wyschła. Przyczyną takiego problemu w druku offsetowym zazwyczaj jest za duża ilość suszki albo zbyt długi odstęp między drukiem pierwszej i drugiej farby. Warto wiedzieć, że można uniknąć tego błędu.

Wyróżnia się następujące sposoby eliminowania odpychania farby:

  • w przypadku niskich nakładów należy zastosować przecieranie watą powierzchni druku,
  • przy dużych nakładach zaleca się nadrukowywanie lakierem drukowym i druk kolejnej farby w momencie podsychania lakieru,
  • można również zrezygnować ze stosowania suszki.

Przedstawione wskazówki mogą okazać się pomocne, jeśli chodzi o zapobieganie odpychaniu farby w druku offsetowym. Stosując je, można uniknąć nieestetycznego i nieczytelnego efektu realizacji, choć należy mieć na uwadze fakt, że dobór odpowiedniej metody powinien być uzależniony od wielkości nakładu.

Eliminowanie powszechnych problemów w druku offsetowym

Zniwelowanie efektu odpychania farby pozwoli osiągnąć schludny i atrakcyjny wizualnie efekt. Konieczna jest jednak prawidłowa diagnoza problemu. Dzięki temu będzie można cieszyć się estetycznie zadrukowanymi arkuszami zarówno w przypadku małych, jak i dużych nakładów. Trzeba więc pamiętać, że przyczyną występowania tego zjawiska jest zbyt mocne wysychanie farby podstawowej, co prowadzi do powstania nadmiernie twardej warstewki na papierze. Prawidłowe rozpoznanie problemu umożliwi zastosowanie odpowiedniego sposobu eliminowania.