1. Odciąganie
Pojawienie się jakichkolwiek nieprawidłowości w procesie drukowania może nie tylko utrudnić wykonanie realizacji, ale też negatywnie wpłynąć na jej jakość. Warto więc wiedzieć, jakie są problemy w druku offsetowym i znać sposoby ich eliminowania. W pierwszej kolejności skupimy się na odciąganiu – omówimy przyczyny występowania takiego stanu rzeczy, a także wskażemy metody, dzięki którym można zapobiec pojawieniu się tego błędu.
Odciąganie świeżego tuszu polega na przebijaniu farby na pozostałe arkusze – dolne przekazują preparat na górne. Przyczyny występowania tego efektu w druku offsetowym to:
Zbyt duża ilość tuszu na papierze cechującym się zmniejszoną chłonnością
Wśród sposobów eliminowania odciągania można wyróżnić stosowanie standardowego podawania farby, dodawanie do farby specjalnego środka pomocniczego, korzystanie z proszkowania wydruków oraz regulowanie układania arkuszy.
Zbyt wysoki stos w wykładaniu
W takiej sytuacji zbyt duży ciężar papieru wyciska poduszkę powietrzną spomiędzy arkuszy. Najlepszy sposób na eliminowanie tego problemu w druku offsetowym to drukowanie na niższy stos i zastosowanie proszkowania.
Wadliwa regulacja wykładania
Problem ten pojawia się zwłaszcza w przypadku ciężkich kartonów. Wówczas należy zmniejszyć wysokość spadania i wyregulować moment otwierania łapek. Arkusz powinien spadać ciasno w wykładanie, by zapobiec odciąganiu.
Zła płaskorównoległość podłoża drukowego
Można sobie z tym poradzić, wybierając lepszej jakości papier, w którym nie pojawią się pofalowane brzegi.
Naładowanie elektrostatyczne arkuszy
Problem ten również może wpływać negatywnie a jakość druku offsetowego. Sposobem eliminowania tego efektu jest stosowanie mniejszych i bardziej rozluźnionych stosów papieru.
Jak widać, do odciągania mogą prowadzić różnorodne czynniki. Warto zatem wiedzieć, że możliwe jest zniwelowanie tego efektu. Po więcej praktycznych wskazówek na temat eliminowania problemów w druku offsetowym zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu.
2. Ścieranie farby
Podczas pozyskiwania wydruków można napotkać różnego rodzaju trudności, które negatywnie wpłyną na estetykę realizacji – warto więc wiedzieć, jak można sobie z nimi radzić. Wyróżnia się liczne problemy w druku offsetowym i sposoby ich eliminowania, a dziś skupimy się na jednym z nich, jakim jest ścieranie farby. Przyjrzyjmy się więc bliżej przyczynom takiego stanu rzeczy i metodom jego niwelowania
Zbyt mocno rozcieńczona farba
Jedną z przyczyn prowadzących do ścierania farby z papieru może być nadmierne rozcieńczenie preparatu, prowadzące do problemów w druku offsetowym. Do takiej sytuacji dochodzi, gdy płynny składnik (czyli spoiwo) ma możliwość zbyt szybkiego i intensywnego wsiąkania w podłoże. Można wówczas zaobserwować brak związania z pigmentem na powierzchni. Sposobem eliminowania tego błędu jest związanie pigmentów z podłożem poprzez nadruk z użyciem spoiwa lub olejowego lakieru drukowego.
Źle klejony papier
Ścieranie farby może być spowodowane także nieprawidłowo klejonym papierem, który będzie cechować się nadmierną chłonnością. Wówczas druk offsetowy straci na jakości. Podobnie jak w przypadku poprzedniego problemu, tutaj również dochodzi do zbyt szybkiego wsiąkania tuszu w papier i braku związania pigmentu ze spoiwem. Takie podłoże powinno być nadrukowane olejowym lakierem drukowym. Ze względu na stosowanie farby utrwalanej natlenianiem, poddruk może utrudniać wsiąkanie preparatu. Jeżeli nakład jest gotowy, sposobem eliminowania takiego problemu w druku offsetowym może okazać się nadrukowanie spoiwa, zastosowanie pasty nadrukowej lub polakierowanie olejowym lakierem drukowym cechującym się wysokim połyskiem.
Za mało spoiwa w farbie
Efekt ścierania może być także spowodowany zbyt małą ilością spoiwa w preparacie wykorzystywanym w druku offsetowym. Sposób wyeliminowania tego problemu jest bardzo prosty – wystarczy dodać do farby spoiwa lub zastosować nadruk spoiwem. Wówczas można liczyć na poprawę efektu wizualnego realizacji, w której do tej pory pojawiały się trudności związane ze ścieraniem prowadzącym do obniżenia estetyki i czytelności wydruków.