main_image2
--

Druk cyfrowy – Coraz powszechniejszy druk cyfrowy ma wiele zalet. Zaczynając od strony technicznej, w druku cyfrowym nie występuje tzw. przyrząd. Co to oznacza w praktyce? Mianowice, dane do maszyny cyfrowej są przekazywane bezpośrednio przez połączenie cyfrowe. Obraz jest drukowany bez przygotowania formy drukowej, bez surowca na tzw. „rozjazd” i bez pasowania. To oznacza spore oszczędności w zakresie czasu, surowca i w efekcie kosztów. Taki stan rzeczy świetnie sprawdza się w pracach do kilkuset sztuk. Przy niewielkich nakładach koszt matryc w druku offsetowym i surowca na ustawienie maszyny, stanowi większy koszt zlecenia.

Druk cyfrowy możemy polecić do prac niskonakładowych, a także prac gdzie musimy pewne produkty spersonalizować. W przypadku personalizacji druk cyfrowy nie ma tak naprawdę zamiennika. Bezpośredni i błyskawiczny napływ danych z komputera sterującego do urządzenia, pozwala nam nadawać inne nazwy czy kody na bieżąco podczas druku.

Zalety druku cyfrowego:

Ekspresowa realizacja  – w tym przypadku pojęcie „od ręki” jest w 100% trafne. Poprzez druk bezpośrednio z plików, brak przygotowania maszyny możemy puścić zamówienie do realizacji praktycznie natychmiast.

Druk niewielkich nakładów – jak pisaliśmy powyżej druk cyfrowy nie ma sobie równych w druku niewielkich nakładów.

Opcja personalizacji – na ten moment jest to opcja niewykonalna na maszynach offsetowych.

Względnie atrakcyjna cena – brak przyrządu, surowca na przyrząd, brak dużej ilości chemii sprawia, że cena przy niskich nakładach jest nieporównywalnie lepsza.

Możliwość wydrukowanie 1 kopi na próbę – to także praca niewykonalna na maszynie offsetowej.

Jak powstaje druk cyfrowy?

Możemy wymienić cztery formy druku cyfrowego, są nimi: druk laserowy, natryskowy, termotransferowy i sublimacyjny. Może co nieco rozjaśnimy w jaki sposób działają owe metody druku..

Druk laserowy – drukowanie laserowe zwane profesjonalnie drukowaniem elektrofotograficznym. Najczęściej spotykane w biurach, szkołach czy uczelniach. Dane przetransferowane z nośnika danych do drukarki zostają przekonwertowane. Na ich czytelnej podstawie drukarka wytwarza wiązkę laserową naświetlając naładowany elektrostatycznie cylinder. To co nam powstaje, zwie się obrazem utajonym. Następnie barwiący proszek przenosi się na zadrukowane podłożę a wytworzone ciepło ostatecznie utwardza wiązanie.

Druk natryskowy – ten rodzaj drukarek charakteryzuje się posiadaniem głowicy oraz pompy ciśnieniowej. Pompa wystrzeliwuje – natryskuje kropelki farby na powierzchnię papieru. Głowica jest sterowana za pomocą impulsów z komputera. Występują dwie technologie druku natryskowego: ciągłego strumienia kropel (a) lub pojedynczego strumienia kropel (b). Technologia Ink-jet bo o niej mowa, wykorzystywana jest do druku przemysłowego, wielkoformatowego, nakładowego i termosublimacyjnego.

Druk termotransferowy – drukarnia stosująca tą technikę druku, wykonuje go na folii termotransferowej. Folia ta zostaje dociśnięta do podłoża i utrwalona za pomocą wysokiej temperatury.

Druk sublimacyjny – czym charakteryzuje się ta forma druku? Polega ona na drukowaniu przy użyciu farb sublimacyjnych. Drukarnia wykonuje nadruk na foli lub papierze termotransferowym, który zostaje dociśnięty do podłoża i poddany działaniu ciepła. Tą drogą tusz przenika do włókien barwiąc je na stałe. Powstaje nam efekt który sprawia wrażenie spojenia nadruku z obrabianą powierzchnią.

Czy druk cyfrowy posiada jakieś wady.. ? Otóż tak, jednak w przeciwieństwie do zalet które oferuje jest ich niewiele.

Niewiele maszyn cyfrowych posiada jakość równającą się z maszynami offsetowymi.

Zaleta identycznej ceny dla jednej sztuki produktu, w większym nakładzie staje się wadą.

Niewiele maszyn ma format większych niż SRA3.

Brak możliwość zadruku wysokich gramatur Kartonu litego.